Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 957 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Wstępy w nowej formie

skaryszew2014_3j_big.jpg


Podziel się
oceń
35
7

Zawiadomienie

Burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Skaryszew oraz Powiatowe Koło Hodowców Koni w Radomiu serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w debacie na spotkaniu otwartym pod hasłem: "Ogólnopolska inicjatywa koniarzy - wspólnymi siłami dla dobra polskiej hodowli". Spotkanie odbędzie się 16 marca 2013 r. o godzinie 11-tej na terenie Centrum Wystawienniczo-Targowego w Skaryszewie, ul. Piaseckiego 11.


Podziel się
oceń
9
17

52 Wystawa - Sprzedaż Ogierów Rasy Polski Koń Zimnokrwisty - Kozienice 22 września 2012

Pierwsza w kraju jesienna aukcja ogierów rasy polski koń zimnokrwisty tradycyjnie już odbyła się na ziemi radomskiej w obiektach Stadniny Koni w Kozienicach. Do oceny przed trzyosobową komisja w składzie : mgr inż. Wiesław Niewiński – Przewodniczący, mgr inż. Jerzy Gawarecki – członek i mgr inż. Marek Morawiec – członek, przedstawiono 28 ogierów w tym 2 gościnnie ze związku białostockiego.

Najlepszym ogierem aukcji został ciemnogniady Poldek, którego wystawiał Paweł Gozdur z Jelonka w powiecie lipskim. Ojcem czempiona jest zasłużony nowojankowicki Sir(czempion aukcji w Chronówku 2005) a matka klacz Pola po Portal. Poldek to ogier w bardzo dobrym typie, o głębokiej kłodzie oraz bardzo dobrze poruszający się. Wymiary: 162-230-28. Bonitacja 85 punktów.

 

Tytuł wiceczempiona przyznano gniademu Bluesowi. Ogier ten prezentowany był przez Jerzego Kwiecińskiego z Zielonki Nowej w powiecie zwoleńskim a wyhodowany w państwowej SK Nowe Jankowie. Blues to syn sztumskiego Salera i klaczy Bluza po niemieckim Gourmecie. Wymiary: 162-235-29. Bonitacja 84 punkty.

 

Trzecie miejsce ex equo z bonitacją 83 punkty zajął kasztanowaty Klaser Tomasza Nakończego z Ryczywołu. Jest on synem czempiona z Kozienic sprzed czterech lat ogiera Rotmans oraz klaczy Kluska po Gaik . Wymiary: 157-230-27,5.

 

Oraz Herus którego wystawcą był  Marian Góźdz z  Polan Kolonii. Syn niemieckiego Galileo von Wernstedt i belgijskiej Hery van Rupelmonde  po Cantor van Ijzendoorn. Ogier o ładnej głowie z szyją, poprawnych kopytach natomiast o nieco słabszej kłodzie. Wymiary: 164-225-30.

 

Filmy:

 Ogier Poldek

Ogier Blues

Ogier Herus

Ogier Grawer

Ogier Atomek

Ogier Iman


Podziel się
oceń
28
9

Regionalna Wystawa Klaczy - Kozienice 30 czerwca 2012

(szczegóły wkrótce)


Klaczki roczne:

Miejsce I: Dumka po Los od Doda po Elegant

 

Miejsce II: Gaduła po Rotmans od Gawędziarka po Synek

 

Miejsce III: Radosna po Sir od Rynna po Atom

 

Klaczki dwuletnie:

Miejsce I: Biedronka po Hobar od Bitwa po Amarant

 

Miejsce II: Bursa po Rubiss 144 od Busan po Emir

 

Miejsce III: Miretta po Miłosz od Mira po Syn

 

Filmy:

Klacz Bursa - stęp

Klacz Bursa - kłus

Klacz Radosna 

Klacz Pasja

Klacz Fryga

Klacz Aktivia

Klacz Drachma

Klacz Polinezja - stęp

Klacz Polinezja - kłus  

Klacz Harfa

Klacz Replika

Klacz Łaciatka

Najlepsze klacze wystawy 

 

 


Podziel się
oceń
16
4

Aukcja Ogierów Zimnokrwistych - Opatów 7 października 2011

OZHK Kielce po raz pierwszy na terenie stadionu miejskiego w Opatowie zorganizował Wystawę - Sprzedaż Ogierów Rasy Polski Koń Zimnokrwisty. Przed wyceną tradycyjnie odbyła się próba dzielności a tuż po niej prezentacja stawki liczącej 11 koni. Prezentacja ta odbyła się w strugach deszczu przed komisją w składzie: Wojciech Ganowicz - przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Hodowców Koni, Jerzy Gawarecki - dyrektor Stada Ogierów w Kętrzynie oraz Jacek Hebda – kierownik Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni Warszawa – oddział Radom.

 

Podobnie jak przed rokiem o tytuł czempiona walczyły dwa ogiery, zostały one zbonitowane na 83 punkty. Po długiej naradzie, komisja wyłoniła czempiona. Został nim sztumski Bastor pana Józefa Rychły z Niemienic. Czempion to potomek Gucia i Bystrzycy po Mastwin. Wymiary: 164-224-28.

 

Natomiast tytuł wiceczempiona przypadł ogierowi o historycznym imieniu Bohun. Ogier ten był prezentowany prze pana Jana Piętę z Wojciechowa.  Jest on synem belgijskiego ogiera Jasper van Slotswijk i klaczy Bona po Roter. Wymiary: 167-220-30,5.

 

Miejsce trzecie przyznano sokólskiemu ogierowi Gormit pana Wiesława Bełczowskiego z Jałowęs. Ogier ten jest synem ogiera Atlas i klaczy Gracja po Elegant. Wymiary: 162-220-25,5. Bonitacja: 81 pkt.

 

Dwa ogiery nie zostały zakwalifikowane do wpisu. Jednym z nich był ogier importowany z Holandii, który nie okazał się na tyle dobry by mógł poprawiać jakość naszych koni.

 

Filmy:

Ogier Bohun

Ogier Aurenz

Ogier Bronek

Ogier Bronek - próba dzielnościPodziel się
oceń
17
3

51 Wystawa - Sprzedaż Ogierów Rasy Polski Koń Zimnokrwisty - Kozienice 24 września 2011

Zorganizowana przez radomski Oddział Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni 51 Wystawa - Sprzedaż Ogierów Rasy Polski Koń Zimnokrwisty odbyła się po raz szósty na terenie Stadniny Koni Kozienice. W piątek 23 września w godzinach popołudniowych odbyła się zwózka koni oraz próba dzielności, która po raz pierwszy została przeprowadzona na wystawie. Co było dużym utrudnieniem dla wystawców lecz pewnym udogodnienie dla kupujących, którzy mogli zobaczyć jakie ciągi ma ogier. Dla wszystkich ogierów zakończyła się ona z wynikiem pozytywnie a miano najlepiej zdanej próby dzielności przypadło ogierowi o wdzięcznym imieniu Wicher. Jest on synem francuskiego ardena Rubis 144 i szwedzkiej Wilmy II po Buster. Nazajutrz w sprzyjającej jesiennej aurze, zaprezentowano 22 młode, 2,5-letnie ogiery, które były oceniane i kwalifikowane do wpisu do ksiąg przez Komisję w składzie: Wojciech Ganowicz - przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Hodowców Koni, Jerzy Gawarecki - dyrektor Stada Ogierów w Kętrzynie oraz Marek Morawiec- kierownik Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni w Olsztynie.

 

Czempionem wystawy został ogier Framand o doskonałej brudnokasztanowatej maści prezentowany przez Jakuba Jaworskiego z Cychrowskiej Woli. Jest on synem zasłużonego, sztumskiego Armanda i klaczy Frajda po Bramin. Wymiary: 160-222-28. Bonitacja: 84 pkt.

 

Tytuł wiceczempiona przypadł bardzo rosłemu ogierowi Jordan pana Kazimierza Ogrodzińskiego z Woli Magnuszewskiej. Imponował on świetnym ruchem w kłusie. Jordan to syn jankowickiego Sarama i klaczy Jaga po sztumskim Basterze. Wymiary: 169-222-30. Bonitacja: 84 pkt.

 

Na miejscu trzecim uplasował się gniady Bolton wyhodowany przez Tadeusza Kowalczyka z Dziecinowa. Ojcem ogiera jest sztumski Sticz a matką Beka po London. Wymiary: 167-224-28. Bonitacja: 83 pkt.

 

Wyjątkowo przyznano miejsce czwarte, przypadło ono ogierowi Bombaj, prezentowany on był przez Pawła Gozdura z Jelonka. Ogier ten zachwycał bardzo ładną głową i szyją oraz pięknym umaszczeniem. Bombaj to synem jankowickiego Sira i klaczy Bajda po sztumskim Maestro. Wymiary: 161-234-27. Bonitacja: 83 pkt.

 

4 ogiery nie uzyskały wymaganego minimum kwalifikującego do wpisu do ksiąg, które od tego roku wynosi 79 punków bonitacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić czy tak wysoko podniesiona poprzeczka jest potrzebna w hodowli konia zimnokrwistego? Większość ogierów znalazło nowych właścicieli w dniu aukcji, co powoli napawa optymizmem. Ceny uzyskiwane za rozpłodniki wahały się w granicach 7-12 tys. Wszyscy hodowcy prezentujący ogiery na wystawie zostali nagrodzeni, co było możliwe dzięki przychylności i hojności licznego grona instytucji i firm sponsorujących.

 

Filmy:

Ogier Jordan

Ogier Bolton

Ogier Bombaj

Ogier Parados

Ogier Achilles

Ogier Adjutant

Ogier Adjutant - próba dzielności

Ogier Vander

Ogier Baset

Ogier Wicher

Najlepsze ogiery aukcji


Podziel się
oceń
15
2

II Świętokrzyski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty - Bałtów 13.08.2011

Po raz drugi młodzież zimnokrwista zawitała do „Krainy Koni” w Bałtowie. Impreza ta została zorganizowana przez Okręgowy Związek Hodowców Koni w Kielcach oraz Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie – Oddział w Radomiu. Oddział ten prezentowało tylko sześć roczniaków z powiatu lipskiego. Wyceniana została przeprowadzona przez komisję w składzie: Wiesław Niewiński (WZHK w Białymstoku), Jacek Hebda (WZHK-O/Radom), Jacek Kozik (LZHK w Lublinie) w poszczególnych klasach: Klasa I – ogiery roczne, Klasa II – klacze roczne, Klasa II – klacze dwuletnie.

 

W stawce ogierów tytuł czempiona przyznano gniademu Sonikowi, który w ocenie komisji uzyskał 43,5 punktu. Jest on synem ardena szwedzkiego Bossman i sztumskiej Sonii po Jupiter. Ogiera tego wystawiał Józef Rycha z Niemienic.

 

Wśród klaczy rocznych pierwsze miejsce zajeła Grafira. W ocenie komisji uzyskała ona 43 punkty. Grafira to córka duńskiego belga Ankera i Grafiki po szwedzkim Hegundzie. Prezentowana ona była przez Huberta Sochackiego z Glinian.

 

W klasie klaczy dwuletnich najlepszą okazała się Gala(czempionka z ubiegłego roku klasy klaczy rocznych). Gala to córka ogiera Grasam i klaczy Greta po Ilion. W ocenie komisji uzyskała 42,83 punktu. Jej hodowcą i wystawca był Krzysztof Gardynik z Żernik.

 

Wystawcy zostali nagrodzeni rzeczowo oraz pieniężnie z Funduszu Promocji Mięsa Końskiego. Na terenie wystawy były rozstawione specjalne stragany, na których można było skosztować znakomitych wyrobów z koniny.

 

Filmy:

Ogier Sonik

Klacz Grafira

Klacz Soiniera

Klacz Bursa


Podziel się
oceń
10
1

Regionalna Wystawa Klaczy - Kozienice 3 lipca 2011

Po raz drugi na terenie Stadniny Koni Kozienice, odbyła się wystawa klaczy hodowlanych. W tym roku zostały zaprezentowane klacze roczne i dwuletnie. O godzinie 9:00 komisja w składzie: inż. Edward Pawlin, mgr inż. Jacek Kozik – Kierownik LZHK w Lublinie oraz inż. Wojciech Semik – Kierownik OZHK w Kielcach rozpoczeła ocenę klaczek rocznych

Tytuł czempionki przyznano gniadej Loterii, której hodowcą jest Tadeusz Kowalczyk z Dziecinowa. Jest to córka sztumskiego Sticza i Laguny po London. Loteria w ocenie komisji uzyskała 41,7 punktu.

 

Wiceczempionką została kasztanowata Gena, wyhodowana przez Beatę Ogrodzińską z Woli Magnuszewskiej. Ojcem klaczki jest kasztanowaty Los, syn belgijskiego Esbena. A matka klacz Gruzja po Elegancie z linii szwedzkiego Hampusa. Oceniona została na  41,5 punktu.

 

Na miejscu trzecim uplasowała się Gizela, której właścicielem jest Jan Gawin z Makowa. Ojcem Gizelii jest gniady Egmont wywodzący się z linii belgijskiego ogiera Sam des Grandem Forets, a matka Gazela po Sektor. Został oceniona na 41,3 punktu.

 

Po ocenie rocznych klaczek przyszedł czas na ich koleżanki o rok starsze. Tak, więc:

Czempionką została gniada Girandyna, Jerzego Kwiecińskiego z Zielonki Nowej. Jest to córka ogiera Egmont i klaczy Girlanda po Bramin. W Rodowodzie czempionki występują takie konie jak: Megan, Sam des Grandem Forets, Brytan, Rolltan, Grand. Girlandyna została oceniona na 44,8 punktu.

 

Tytuł wiceczempionki przypadł kasztanowatej Lektyce, której właścicielem i hodowca jest Tadeusz Kowalczyk. Lektyka to córka Sticza i Laguny po London. W ocenie komisji uzyskała 43,3 punktu.

 

Trzecie miejsce przyznano naszej klaczce o imieniu Holly. Jest ona córka ardena szwedzkiego Aktiv i klaczy Hermiona po Sanok, w której rodowodzie występuje także szwedzki Carvon. Holly zdobyła 42 punkty.

 

Z radością można stwierdzić, że zainteresowanie takimi pokazami w naszym oddziale nabiera impetu. Hodowcy chętnie chcą pokazywać swoje konie, publiczność licznie je podziwia. Nawet kiepska pogoda im w tym nie przeszkodzi, czego dowodem jest właśnie ta wystawa.


Podziel się
oceń
12
2

Aukcja ogierów zimnokrwistych - Bałtów 8 października 2010

Po raz drugi na terenie Bałtowskiej krainy koni odbyła się aukcja ogierów zimnokrwistych województwa świętokrzyskiego. Do aukcji zakwalifikowano 15 ogierów, w czym dwa nie dojechały a jeden został zdyskwalifikowany, ze względu na bardzo źrebięcy wygląd oraz rozbity nadgarstek. OZHK Kielce, jako jeden z nielicznych związków organizuje próby dzielności młodych ogierów tuż przed aukcją. Właściciel zobowiązany jest zaprzęgnąć ogiera do udostępnionego wozu, po czym musi przejechać po jednym kółku w stępie i kłusie po wyznaczonym ringu. Następnie blokowane są koła, poprzez założenie podkładek tzw. słap. Najpierw na jedno a potem na dwa koła, co umożliwia prawidłową ocenę ciągu konia.

Tuż przed południem rozpoczęła się komisyjna wycena stawki liczącej 13 ogierów. Konie oceniała komisja w trzyosobowym składzie: Wiesław Niewiński(przewodniczący), Wojciech Ganowicz oraz Jacek Kozik.

O tytuł czempiona walczyły dwa ogiery, które otrzymały bonitacje 82 punkty. Jednak ostatecznie czempionem aukcji został kary Popo o wymiarach 165-223-27. Wyhodowany przez Kazimierza Micuna z woj. podlaskiego a wystawiany przez Wiesława Bełczowskiego z Jałowęs. Popo to syn ardena szwedzkiego Bruno oraz klaczy Poza po Selest.
Zaś wiceczempionem został kasztanowaty Lotny Los ze względu na mało samczy wygląd. Wyhodowany przez Dorote Adamską z Wólki Chrapanowskiej. Wymiary 162-230-30. Zbonitowany także na 82 punkty. Rodowód ogiera jest czysto jankowicki jest on synem sztumskiego Salera i klaczy Lota po Bukiet.
Na miejscu trzecim uplasował się 3,5 letni Upsarin, którego hodowca i właścicielem jest Edward Sokołowski z Ujn. Wymiary 160-230-29. Ogier ten został bonitowany na 80 punktów. Jest on synem ogiera Rejn i klaczy Ujda po Tuz.Filmy:
Ogier Popo
Ogier Lotny Los
Ogier Fill - próba dzielności
Wybór trzeciego miejsca
Podziel się
oceń
7
1

50 Wystawa - sprzedaż ogierów - Kozienice 25 września 2010

Właściciele koni zimnokrwistych WZHK-O/Radom przywieźli swoje 2,5 letnie ogiery na jubileuszową, bo 50 aukcję, która po raz piąty odbyła się w Kozienicach. Zwózka koni zaczęła się już dzień wcześniej od godzin popołudniowych po to, aby przyszłe reproduktory zdążyły ochłonąć oraz zapoznać się ze stajnią.

O godzinie 10:00 komisja w składzie: Wiesław Niewiński(przewodniczący), Jerzy Gawerecki oraz Jacek Kozik rozpoczeła ocenę stawki liczącej 33 ogiery, w tym 2 gościnnie z województwa podlaskiego.  Jeden nie dostał kwalifikacji do wpisu do ksiąg a 2  nie zostały oceniane ponieważ nie spełniały minimum biometrycznego.

Jak zwykle nie zabrakło licznych sponsorów, co zasługuje na uznanie. Wszyscy wystawcy zostali obdarowani licznymi nagrodami. W przerwach pomiędzy wycena czas umilały różne atrakcje m.in. pokazy zaprzęgowe pana Szustera oraz pokazy ułańskie pana Jamki.

Czempionem aukcji został zbonitowany na 84 punkty, kasztanowaty Alt o wymiarach 165-240-27 cm, którego wyhodował Jerzy Nowak z woj. warmińsko-mazurskiego. Wystawca był Kazimierz Ogrodziński z Woli Magnuszewskiej w woj. mazowieckim. Ojcem czempiona jest ardeński Pirate de Rosiere, zaś matka klacz Artemida po jankowickim Braminie.

Tytuł wiceczempiona zdobył gniady Baner o wymiarach 162-220-27 cm, którego hodowca i właścicielem jest Tadeusz Kowalczyk z Dziecinowa. Ogier został bonitowany na 83 punkty. Jest to syn ogiera Sticz i klaczy Beka po London, który z kolei jest synem reńsko-niemieckiego ogiera Bedo.Wbrew sytuacji, jaka panuje na rynku końskim od dłuższego czasu kilkanaście ogierów znalazło nowych właścicieli w dniu wystawy. Lecz cena, jaka była oferowana za konie nie wiele różniła się od rzeźnej co niestety nie napawa optymizmem.


Filmy:

Ogier Alt

Ogier Polo III

Ogier Mosker

Ogier Jogurt

Ogier Esejen II

Ogier Alchemik

Ogier Aramis


Podziel się
oceń
10
1

I Świętokrzyski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty - Bałtów 11 września 2010

Po raz pierwszy hodowcy z woj. świętokrzyskiego przywieźli swój młody materiał hodowlany do Bałtowa, aby poddać go ocenie komisji w składzie: Adam Domżała (W –MZHK Olsztyn), Jacek Hebda (WZHK-O/Radom), Jacek Kozik (LZHK Lublin). Młodzież prezentowana była w 3 klasach tj. ogierki roczne, klaczki roczne oraz klacze dwuletnie. Stawka koni ogółem liczyła 22 sztuki.

Wśród ogierków zdecydowanie wyróżniał się kasztanowaty Bohun, który w ocenie komisji zdobył 33,66 punktu a co za tym idzie tytuł czempiona. Bohun to syn belgijskiego ogiera Jasper van Slotswijk i klaczy Bona po Roter. Prezentowany on był przez Jana Piętę z Wojciechowa.


W kategorii klaczek rocznych tytuł czempionki przypadł gniadej Gali po Grasam od Greta po Ilion. W ocenie komisji uzyskała ona 32 punkty. Jej hodowcą i za razem wystawca jest  Krzysztof Gardynik z Żernik.

 

Natomiast w stawce klaczy dwuletnich pierwsze miejsce przypadło klaczy Tara, która także w ocenie komisji uzyskała 32 punkty. Ojcem Tary jest belgijski Sander van de Sternhoven a matką Tarda po synie Rolltana o imieniu Roter. Klacz tą wystawiał Wiesław Bełczowski z Jałowęs.

Pomijając fakt kapryśnej pogody, złych warunków terenowych oraz nagłośnieniowych można powiedzieć ze I Świętokrzyski Młodzieżowy Czempinat Koni Rasy PKZ należał to udanych.


Podziel się
oceń
8
1

Regionalna Wystawa Koni - Kozienice 3 lipca 2010

Po 4 latach od czasu ostatniej wystawy Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie oddział Radom zorganizował Regionalną Wystawę Koni, która odbyła się na terenie Stadniny Koni w Kozienicach. Komisja w składzie: inż. Edward Pawlin, mgr inż. Jacek Kozik – Kierownik LZHK w Lublinie oraz inż. Wojciech Semik – Kierownik OZHK w Kielcach, publiczność oraz sami wystawcy mogli podziwiać 2 i 3 letnie klacze zimnokrwiste oraz szlachetne. Klaczy zimnokrwistych było najwięcej, bo aż 24 sztuki w tym 19 dwulatek i 5 trzylatek, dlatego skupie się tylko na nich.

Czempionką w grupie dwulatek została kasztanowata Nuta Marka Prokopa z Dąbrówki Nagórnej. Nuta to córka ogiera Troj i ardeńskie klaczy Nina de Bouzan zachwyciła ona komisje znakomitym typem, za który uzyskała najwyższą notę oraz wybitnym pokrojem i ruchem.
Miejsce drugie przypadło rosłej o harmonijnej i proporcjonalnej budowie klaczy Pasta po sztumskim Sticzu od klaczy Pokusa po Agat. Klacz tę prezentował Sławomir Maul z Duckiej Woli.Na miejscu trzecim natomiast uplasowała się gniada Elza ze sztumskim rodowodem, której ojcem jest Skrzat a matką Ewka po ogierze Szampan. Klacz ta wystawiał Jerzy Kwieciński z Zielonki Nowej.


           

W mniej licznej stawce klaczy trzyletnich poza konkurencją okazała się Ruletka o bardzo dobrym ardeńskim rodowodzie. Ruletka to córka  ogiera Szatyn i ardeńskiej klaczy Ronia po Varro, której właścicielem jest Jarosław Mosionek z Rajca Poduchownego.


 

Tuż za Ruletką znalazła się ciemnogniada klacz Bianka pana Jana Wikalińskiego z Sadkowa. Rodowód Bianki jest przesycony krwią słynnych ardenów szwedzkich tj. Rolltana, Hegunda oraz Blixena.


 

Natomiast miejsce trzecie zajęła klacz Leśna pana Stefana Chmielnickiego z Woli Soleckiej. Której rodowód także jest ardeński, Leśna to córka Aktiva i Lazani po Hercules.


Pogoda podpisała wystawcą, którzy zaprezentowali znakomity materiał hodowlany. Konie do wystawy były dobrze przygotowane. Jedyne, na co można narzekać to tylko niska frekwencja wśród publiczności.


Filmy:

Klacz Nuta

Klacz Potęga

Stawka dwuletnich klaczy

Klacz Leśna

Klacz Gaja

Ardeńska klacz GajaPodziel się
oceń
12
1

Aukcja ogierów zimnokrwistych woj. świętokrzyskiego – Bałtów 9 października 2009

 Po raz pierwszy Bałtowska kraina koni oraz pobliski park dinozaurów powitały stawkę ogierów zimnokrwistych województwa świętokrzyskiego. Tak naprawdę to tyko 7 ogierów było rodowitymi góralami spod świętego krzyża. A reszta zaprezentowanych ogierów była wyhodowana w innych województwach naszego kraju tj. w pomorskim aż 6 sztuk, w warmińsko-mazurskim 4, w podlaskim 2, zaś w kujawsko-pomorskim, mazowieckim i śląskim po jednym ogierze.

Przed wyceną odbyła się próba dzielności, która zakończyła się pomyślnie dla wszystkich koni, a ogier Alabaster inbred ogiera Samowar o wymiarach 168-225-29 zdał ją najlepiej.

Parę minut po południu odbyły się pomiary ogierów a następnie prezentacja i wycena. Konie oceniała komisja w składzie: Wiesław Niewiński (przewodniczący komisji, kierownik WZHK Białystok), Jerzy Gawarecki (dyrektor SO Kętrzyn), Wojciech Ganowicz (przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Hodowców Koni) oraz Jacek Hebda (kierownik WZHK Warszawa oddział Radom). Dwa pierwsze ogiery oceniane przez komisję zostały odrzucone ze względu na słabą jakość. Natomiast pozostałe 20 zakwalifikowano do wpisu. Tak więc;

            Czempionem aukcji został ogier Szwed po ardeńskim Jeneralen od Skandynawia po Rewir. O wymiarach: 164-230-28, zbonitowany na 83 punkty. Hodowcą ogiera jest pan Procajło Stanisław z woj. warmińsko-mazurskiego a właścicielem pan Bełczowski Wiesław z Jałowęs  woj. świętokrzyskie.

 

            Miejsce drugie przypadło Amilowi, którego ojcem jest Harcownik a matką Alpinistka po Granit I. Wymiary ogiera: 162-220-27,5, zbonitowany na 81 punktów. Właścicielem ogiera również jest pan Bełczowski.


           Miejscu trzecie zajął  ogier z województwa mazowieckiego o imieniu Angus, którego właścicielem i hodowcą jest pan Winiarski Krzysztof z Grzmucina. Angus to syn ogiera Astor oraz klaczy Aga po ardenie szwedzkim Hegundzie. Wymiary: 160-215-27,5. Oceniony podobnie na 81 punktów.

 

Filmy:

Najlepsze ogiery aukcji

Ogier Szwed

Ogier Amil

Ogier Magnus

Ogier Hefajstos

Ogier Markiz
Ogier Wojak
Ogier Alabaster - próba dzielności
Ogier Amadeusz - próba dzielności
Ogier Szwed - próba dzielności

Podziel się
oceń
7
6

49 WYSTAWA - SPRZEDAŻ OGIERÓW ZIMNOKWISTYCH KOZIENICE 19 WRZEŚNIA 2009

Już po raz czwarty Stadnina Koni Kozienice słynąca końmi pełnej krwi angielskiej gościła hodowców najlepszych ogierów zimnokrwistych z regionu radomskiego. Sprzyjająca aura oraz fakt, iż impreza została zaplanowana na weekend, przyczyniły się do wysokiej frekwencji wśród publiczności. Która podziwiała 38 młodych ogierów zaprezentowanych na aukcji. Stawka ogierów była nieco słabsza niż w ubiegłych latach, o czym świadczy nie zakwalifikowanie przez komisje do wpisu do ksiąg pięciu ogierów słabszej jakości. Dlatego kieruję mały apel do hodowców żeby lepiej dbali o konie, nie importowali słabych koni z zagranicy oraz selekcjonowali materiał hodowlany. Po zaprezentowaniu wszystkich ogierów i wnikliwej ocenie komisji, wytypowano 3 ogiery, które jednogłośnie dostały po 84 punkty bonitacyjne z wysokimi notami za typ, kłodę oraz ruch.

 Czempionem aukcji został kasztanowaty Atlantyk pana Jana Gawina z Makowa. O wymiarach 161-232-29. Jest to syn ogiera Poker i klaczy Aronia po Brytaniak. W swoim rodowodzie skupia także takie konie jak: Lot, Blixen, Brytan, Rolltan, Asesor.

 


Wiceczempionem został ogier Gokart. Który jako jedyny z tych trzech został wyhodowany w województwie mazowieckim przez pana Zbigniewa Koczyka, a którego właścicielem jest pan Jakub Jaworski z Cychrowskiej Woli. Wymiary: 162-235-28,5. Gokart to syn ogiera Lister i klaczy Głownia po Gazon. W swoim rodowodzie skupia takie konie jak: Brytan, Rolltan, Szelest, Gall, Towir.


Miejsce trzecie oraz tytuł drugiego wiceczempiona zajął ogier o imieniu Uxmal maści gniadej. Hodowcą tego ogiera jest pan Henryk Strzelecki z Łomży a właścicielem pan Tadeusz Kowalczyk z Dziecinowa. Wymiary: 161-215-30. Jest to syn belgijskiego ogiera Brin d’or du Grimafond oraz słynnej klaczy Ureaza, która m.in. była czempionką Polagry w ubiegłym roku po kultowym Rolltanie.

 

Filmy:

Ogier Gokart

Ogier Uxmal

Ogier Imerator

Ogier Jasir

Ogiert Tiger

Najlepsze ogiery aukcji

 


Podziel się
oceń
8
2

Licznik odwiedzin:  298 724  

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

O moim bloogu

Zaprezentowana jest tu przede wszystkim nasza rodzinna hodowla, ale także wydarzenia i imprezy związane ze światem końskim ziemi radomskiej. Promocja konia zimnokrwistego jako konia zaprzęgowego, k...

więcej...

Zaprezentowana jest tu przede wszystkim nasza rodzinna hodowla, ale także wydarzenia i imprezy związane ze światem końskim ziemi radomskiej. Promocja konia zimnokrwistego jako konia zaprzęgowego, który w ostatnim czasie niemalże zniknął z krajobrazu naszego kraju.

schowaj...

O mnie

Witam. Nazywam się Piotr Chmielnicki. Jestem miłośnikiem koni zimnokrwistych. Zajmuje się hodowlą oraz wszechstronnym użytkowaniem koni. Mam nadzieję, że przez mój blog zachęcę innych hodowców, którzy posiadają własne stado do pokazania go właśnie w taki sposób oraz do użytkowania koni. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z hodowlą, oprzęganiem, rozczyszczaniem kopyt itp.

Statystyki

Odwiedziny: 298724