Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 958 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Historia naszej hodowli

Konie w naszej rodzinie były od zawsze. Nie pamiętam takiego okresu, żeby nie było konia w naszym gospodarstwie. Jeśli taki już był, to tylko przejściowo pomiędzy sprzedażą starych, a kupnem nowych koni.
            Mówiąc o początkach związanych z hodowlą koni muszę nawiązać do miejscowości Solec nad Wisłą skąd pochodzi moja rodzina. Mój dziadek, Tadeusz Chmielnicki, z zawodu był kowalem . Tutaj warto nadmienić, że w czasach świetności koni roboczych i kowalstwa kuł ponad 20 koni dziennie na 4 nogi.
            W 1976 roku mój ojciec Stefan Chmielnicki zamieszkał na Woli Soleckiej. Do roku 1990 hodował i użytkował konie roboczo, niestety były to konie bez rodowodów.

Wiosną 1990 roku trafia do nas  pierwsza klacz z licencją, która daje 2 córki, obie po ogierze Bogacz 266 G Ra.

2 lata później zostaje ona zamieniona na  klacz o imieniu Blaga(Lorest – Belgijka), która zostaje pokryta ardenem szwedzkim Hampus.

W 1993 r.  w wyniku tego kojarzenia rodzi sie klacz Batalia 777 G Ra maści ciemnokasztanowatej.

W 1996 r. po Batali i ogierze Narcyz(Grand – Nastka II) rodzi nam się klacz Nawała 1033 G Ra.

W 1997 r. klacz Batalia zajmuje I lokatę na II Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Radomiu. Po wystawie klacz zostaje sprzedana.

W 1999 roku Nawała została wytypowana na IV Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych w Radomiu. Samochód, który zabierał konie na wystawę nie był przystosowany do ich przewozu i Nawała podczas załadunku pokaleczyła się. W rezultacie nie pojechała na wystawę, lecz parę tygodni później do Włoch. W lipcu tego samego roku zostaje zakupiona 3 letnia klacz Pokorna.

W 2000 r. Pokorna zajmuje I lokatę na V Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Radomiu. Również na tej wystawie została pokryta ardenem szwedzkim Hercules.

W 2001 r. rodzi pięknego ogierka, który jako roczniak przerósł matkę.

Zaś w 2002 r.  klacz Personę po ogierze Best(Jantar – Besta).

Na początku 2003 r. zostaje zakupiony gniady wałach, który pracuje  przy zrywce drzew.

W 2004 roku po ogierze Best i klaczy Pokorna rodzi się ogierek, zaś rok później klaczka Pogoń. We wrześniu trafia do nas Pastylka.

W kwietniu 2006 również po Beście i Pokornej rodzi nam się ogierek Pokutnik. W maju kupujemy 8 miesięczną klaczkę Sambę po Jogurt od Seria po Garman( ard. szw.).

            Na początku 2007 roku  posiadamy już 5 własnych klaczy. Więc, postanawiamy otworzyć własny punkt kopulacyjny. Pierwszym ogierem na punkcie zostaje kasztanowaty wnuk słynnego Rolltana o  imieniu Urwis. W tym samym roku rodzi się nam troje źrebiąt po ogierze Haldir, 2 ogierki(Populus i Protest) oraz klaczka Pożoga. W między czasie trafia do nas 8 miesięczna klaczka Tysa(Best-Tuja).

 W marcu 2008 roku sprzedajemy Pogoń, w kwietniu Sambę, a w maju Personę. W drugiej połowie roku rodzą się 2 klaczki po Urwisie, Potęga maści karej i kasztanowata Pomsta.

Na wiosne 2009 roku rodzą się 2 ogierki Tofil i Piorun. Druga połowa roku to pewien przełom w naszej hodowli. Dalszą pracę hodowlana postanawiamy oprzeć na koniach z rodowodami ardeńskimi. Dlatego też kupujemy 4  klacze: Busan 4599 G Bł, Bajka 1987 G Wr, Leśna 1985 G Wr, Holly oraz ogiera  Wichra właśnie z takim pochodzniem. Dotychczasowe klacze-matki zostaja sprzedane.

W kwietniu 2010 roku  Busan daje klaczkę Bursę. Zaś parę tygodni pózniej sprzedajemy Pioruna i Pomstę. Na koniec roku przychodzi pora na zmianę ogiera. Nastepcą Urwisa zostaje skarogniady ogier Bonzo 675 G Lb. Jest on synem ogiera Betowen i klaczy Boraka po Cerkis. W między czasie sprzedajemy Pożoge i Urwisa.

2011 rok rozpoczyna sie pomyślnie, na świat przychodzą 4 źrebięta: Paula, Brawura, Luna oraz Bunar. Na jesieni Paula i Brawuja zostaja sprzedane. Wicher zostaje wpisany do ksiąg stadnych. Natomiast pod koniec listopada źrebi sie Potęga, która parę tygodniu pózniej zostaje sprzedana wraz z karym ogierkiem o imieniu Poligon.

Początek 2012 rok rozpoczyna sie kolejnymi wyźrebieniami. Ogier Bonzo zostaje sprzedany.


Podziel się
oceń
24
1

Licznik odwiedzin:  298 703  

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

O moim bloogu

Zaprezentowana jest tu przede wszystkim nasza rodzinna hodowla, ale także wydarzenia i imprezy związane ze światem końskim ziemi radomskiej. Promocja konia zimnokrwistego jako konia zaprzęgowego, k...

więcej...

Zaprezentowana jest tu przede wszystkim nasza rodzinna hodowla, ale także wydarzenia i imprezy związane ze światem końskim ziemi radomskiej. Promocja konia zimnokrwistego jako konia zaprzęgowego, który w ostatnim czasie niemalże zniknął z krajobrazu naszego kraju.

schowaj...

O mnie

Witam. Nazywam się Piotr Chmielnicki. Jestem miłośnikiem koni zimnokrwistych. Zajmuje się hodowlą oraz wszechstronnym użytkowaniem koni. Mam nadzieję, że przez mój blog zachęcę innych hodowców, którzy posiadają własne stado do pokazania go właśnie w taki sposób oraz do użytkowania koni. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania związane z hodowlą, oprzęganiem, rozczyszczaniem kopyt itp.

Statystyki

Odwiedziny: 298703